Popraw swoje bezpieczeństwo zimą, używając opon zatwierdzonych do użytku zimowego

opony zimowe

Jeśli chcesz jeździć zimą z dobrą kontrolą i bezpieczeństwem, będziesz musiał wybrać opony zimowe. Jeśli Twoje opony nie są oficjalnie zatwierdzone do użytku zimowego, oznacza to, że nie spełniają kryteriów jazdy w zimie. Nie można oczekiwać, że opony zapewnią wystarczające bezpieczeństwo, jeśli nie spełniają kryteriów osiągów i nie przeszły testów osiągów na śniegu. Oznacza to, że nie będziesz mieć wystarczającej przyczepności, możesz wpaść w poślizg na zakrętach lub nie będziesz mieć wystarczającej przyczepności, aby wjechać pod górę. Twoja droga hamowania ulegnie również znacznemu wydłużeniu podczas jazdy po śniegu i lodzie.

Tak naprawdę nie wychodzi się z domu w letnich butach zimą, kiedy pada śnieg. To byłoby dość szalone, ale wtedy spodziewasz się, że twoje letnie opony będą działać zimą; niektórzy mogą powiedzieć, że to również szaleństwo. Zima naprawdę wymaga wysokiej jakości opon premium, które mają homologację zimową. Tylko w ten sposób możesz bezpiecznie jeździć w trudnych warunkach. Śnieg i lód tak bardzo różnią się od suchego asfaltu. Będzie to wymagało zupełnie innego wzoru bieżnika, aby zapewnić przyczepność na śniegu i być w stanie odepchnąć śnieg i błoto pośniegowe z obszaru między oponą a drogą, aby uniknąć slushplaningu. W ten sam sposób, w jaki opony letnie będą musiały odpychać wodę podczas deszczowych letnich dni. Jednak śnieg różni się od wody i dlatego, aby był skuteczny, będziesz potrzebować innego projektu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu opony zimowe przewyższają opony letnie na suchej nawierzchni, gdy temperatura spada poniżej zera stopni. Wynika to z faktu, że mieszanka gumowa stosowana w oponach letnich nie zawiera dodatków, które utrzymują opony w niskich temperaturach, ponieważ są zoptymalizowane pod kątem ciepłych letnich temperatur. Kiedy opona twardnieje, traci dużo przyczepności, którą jest w stanie zapewnić w wysokich temperaturach. Opony zimowe są jednak zoptymalizowane pod kątem niskich temperatur, aby pozostały miękkie i zapewniały niezbędną przyczepność. Mają również odpowiedni wzór bieżnika, aby poradzić sobie ze śniegiem i lodem.

Więc jeśli chcesz mieć pewność, że jesteś bezpieczny podczas jazdy zimą, musisz upewnić się, że masz opony z homologacją zimową, które są w dobrym stanie i mają wystarczającą głębokość bieżnika. Opony, które są zużyte i mają małą głębokość bieżnika, nie są w stanie zachowywać się tak dobrze i powodują, że jazda jest mniej bezpieczna. Wydłuży się droga hamowania, a także zwiększy się ryzyko poślizgu na błocie pośniegowym. Kiedy więc zjedziesz poniżej 4 mm głębokości bieżnika, nadszedł czas, aby zainwestować w nowy komplet opon. Ponadto opony muszą być w dobrym stanie; muszą również mieć prawidłowe ciśnienie w oponach, aby mogły działać zgodnie z przeznaczeniem.

Więcej informacji na temat atestowanych opon zimowych można znaleźć na stronie: https://www.nokiantyres.pl/

Scroll to Top